Wybierając się w zagraniczną podróż zarówno tę organizowaną samodzielnie, jak i przez biuro podróży, często decydujemy się na wypożyczenie samochodu, dzięki któremu uzyskujemy niezależność przy zwiedzaniu. Możemy wtedy dowolnie wybrać miejsca, trasę i czas przeznaczony na interesujące nas atrakcje, bez konieczności oglądania się na innych turystów.
Marząc o samodzielnej eksploracji nowych miejsc udajemy się do znanych nam wyszukiwarek internetowych rezerwując najtańsze albo prawie najtańsze auto. Trochę nas przerażają niekończące się regulaminy wypożyczalni oraz ilość opcji wyboru. Próbujemy wyczytać o co tak naprawdę chodzi rezygnując po dwóch stronach, bo wybraliśmy już daną opcję i nie chcemy się przejmować na zapas. Przecież to nasze wyczekiwane wakacje- lepiej zaplanujmy trasę zwiedzania!
Kiedy jesteśmy już na miejscu i z uśmiechem udajemy się do wypożyczalni, to niestety po kilku minutach mina nam rzednie i się zaczyna… Pojawiają się pierwsze dodatkowe koszty oraz pytania. Ale jak to? Przecież na stronie nic o tym nie było… Dlaczego muszę wpłacić depozyt blokujący 4000zł na mojej karcie kredytowej? Dlaczego muszę wykupić pełne ubezpieczenie, skoro było napisane że je wykupiłem? Osoba z wypożyczalni powoli tłumaczy nam faktyczne zapisy i regulaminy oraz przekonuje, że zawsze mamy wybór, ale oczywiście lepiej jest zapłacić dodatkową kwotę. Rodzina się denerwuje bo chce już jechać do hotelu po długiej podróży, a my? Płacimy bo jakie mamy wyjście, przecież to nasze wymarzone wakacje…
Co zatem zrobić, aby nie stracić nerwów i pieniędzy na początku wakacji z powodu „zwykłego” wypożyczenia auta?
Mamy nadzieję, że pomocny będzie poniższy przewodnik oparty na kilkuletnim doświadczeniu z wypożyczaniem samochodów w różnych miejscach.
Gdzie wypożyczać?
Wpisując „wypożyczenie samochodu w miejscu X” w wyszukiwarce dostajemy mnóstwo wyników z bardzo kuszącymi cenami. Z reguły w pierwszej kolejności wyświetlają się wielofunkcyjne wyszukiwarki, na których możecie zarezerwować bilety lotnicze, noclegi, jak również interesujące was samochody. Przyciągają one bardzo niskimi cenami, dlatego wiele osób właśnie tam dokonuje rezerwacji ciesząc się zaoszczędzonymi środkami. Dopiero na miejscu okazuje się, że oszczędności nie będzie, a raczej trzeba będzie dopłacić. Dlaczego tak się dzieje? Wyszukiwarki rezerwacyjne mają z reguły niższe ceny za dzień wynajmu, ponieważ nie dodają ubezpieczenia do ceny wynajęcia samochodu. A nawet jeśli weźmiemy opcję z ubezpieczeniem na stronie rezerwacyjnej to w wypożyczalni postawią nas przed następującym wyborem: albo musimy wykupić ubezpieczenie drugi raz (bo okazuje się, że to z wyszukiwarki nie działa) albo zablokują nam środki na karcie kredytowej jako depozyt (np. 4000zł).
Co zrobić w takiej sytuacji? Wypożyczając samochód lepiej robić to bezpośrednio na stronach wypożyczalni. Nawet jeśli koszt wynajmu auta za dzień będzie troszkę większy niż w wyszukiwarkach, zaoszczędzimy na dodatkowych ukrytych kosztach, o których dowiemy się dopiero na miejscu… Temat kosztów i dokładne wyjaśnienie w dalszej części posta 🙂 Jeśli nie znamy wypożyczalni i nie wiemy, którą wybrać (ceny w wypożyczalniach znacznie się różnią) to użyjmy wyszukiwarki internetowej do sprawdzenia cen w różnych firmach. Jednak ostateczną rezerwację polecamy zrobić już na stronie wypożyczalni.
Kilka razy wypożyczaliśmy również samochody w malutkich wypożyczalniach na miejscu (Madera, Fuerteventura czy Kos). Jest to opcja również w porządku- zwłaszcza jak chcecie wypożyczyć auto na 1-2 dni. Może być trochę drożej niż przez internet, ale plusem jest to, że nie będzie żadnych ukrytych opłat i wszystko ustalicie od razu na miejscu.
Opcje wypożyczenia
Klasa samochodu
Każda wypożyczalnia ma swoje klasy samochodów i zamawiający wybiera jego wielkość wedle uznania i potrzeb. Warto przemyśleć ile osób będzie nim jechało, jak dużo będziecie mieć bagażu oraz ile i przede wszystkim gdzie będziecie wypożyczonym autem jeździć (czy będą to na przykład wąskie dróżki w Toskanii, ciasne ulice Grenady na których będziecie musieli parkować umożliwiając jednocześnie przejazd innym użytkownikom czy też będziecie podróżować jedynie kilkupasmowymi autostradami). Oczywiście im wyższa klasa samochodu tym z reguły większy koszt, jednak zdarzają się różne promocje, warto więc trochę poszukać zanim zdecydujecie się na konkretną ofertę.
My wybór samochodu uzależnialiśmy od ilości podróżujących osób. Jeżeli byliśmy we dwójkę, to braliśmy najniższą klasę economy, czyli samochody typu Fiat 500, Nissan Micra czy Chevrolet Spark (silnik 1,1 miał lekkie problemy pod dużą górkę na Maderze, ale na jedynce dał radę :D). Z kolei jeżeli na wyjeździe były cztery osoby, a więc potrzebowaliśmy więcej miejsca z tyłu, to trafiały nam się Opel Corsa lub Ford Focus.
Ważne jest to, iż zazwyczaj wybiera się klasę samochodu, a nie jego dokładny model. Co będzie na nas czekać okazuje się dopiero w punkcie odbioru. Jeżeli jednak dany model nam nie odpowiada to z reguły nie ma problemu by go zmienić na miejscu bez opłat. Chodzi o to by było wygodnie i by czuć się pewnie prowadząc dany samochód. Przyznam, że ja dwukrotnie zmieniałem samochód już po wypożyczeniu i nie było z tym najmniejszego problemu. W Pizie zaproponowano mi nawet wyższą klasę w ramach tej samej ceny, jednak wolałem wybrać mniejsze auto, aby swobodniej poruszać się po toskańskich miasteczkach.
Wyposażenie
Każdy samochód ma z reguły określone kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę:
- Ilość drzwi– jeśli jedziemy we czwórkę warto byłoby mieć samochód 4/5 drzwiowy. Będzie wygodniej wsiadać
i wysiadać bez konieczności składania przednich foteli.
- Wielkość bagażnika– określana jest poprzez ilość walizek, które się do niego zmieszczą. Wybieramy wedle bagażu, który zamierzamy zabrać na wyjazd.
- Klimatyzacja– jeśli jedziemy na południe Europy, lepiej żeby była 🙂
- Rodzaj skrzyni biegów– albo manualna albo automatyczna (z reguły automaty są droższe)
- GPS, foteliki dla dzieci– za to wyposażenie z reguły trzeba dodatkowo dopłacić
Opcje paliwowe
- Pełny/Pełny– w momencie odbioru samochód jest zatankowany do pełna i należy go zwrócić również z pełnym bakiem. W takiej opcji warto być przygotowanym na blokadę na karcie kredytowej np. w wysokości 100EUR (na wypadek gdybyśmy nie oddali samochodu z pełnym bakiem). Blokada jest zdejmowana 1-2 dni po oddaniu auta. My zawsze braliśmy tę opcję, bo płacimy finalnie jedynie za paliwo, które kupimy na stacji. Minusem jest fakt, iż przed oddaniem samochodu musimy znaleźć jakąś stację w pobliżu miejsca zwrotu, aby napełnić bak, jednak nigdy nie mieliśmy z tym problemu.
- Pełny/Pusty– tu otrzymujemy samochód z pełnym bakiem za który płacimy (niestety wypożyczalnia dolicza sobie opłatę manipulacyjną za zatankowanie, więc cena paliwa będzie wyższa niż na stacjach). W momencie zwrotu auta oddadzą nam środki za niewykorzystane paliwo (oczywiście cena za nie będzie już rynkowa).
Ubezpieczenie
Zdecydowanie najważniejszy element wypożyczenia samochodu, na którym nie warto oszczędzać! Według mnie lepiej wziąć trochę mniejszy samochód i wykupić całkowite ubezpieczenie niż odwrotnie. Opcje ubezpieczeń są różne, skupmy się jednak na podstawowych wariantach.
- Bez całkowitego ubezpieczenia– jest to podstawowe ubezpieczenie wypożyczalni, które z reguły polega na tym, że wypożyczalnia blokuje nam na karcie kredytowej określoną kaucję (1000-2000EUR) i do tej kwoty będziemy ponosić odpowiedzialność jeżeli coś się stanie. Jeśli nie stanie się nic- kaucję nam oddadzą i tyle. Co ważne- w tej opcji przed wypożyczeniem oglądamy dokładnie samochód razem z osobą z wypożyczalni i notujemy wszystkie zadrapania, rysy i uszkodzenia samochodu. Na końcu podpisujemy protokół, żeby z naszej kaucji nie policzyli nam za szkody dokonane przez wcześniejszych użytkowników. Osobiście nie polecam tej opcji bo wina nawet nie musi być nasza- wystarczy, że ktoś nam zarysuje samochód na parkingu. Nic nie udowodnimy, a zapłacić i tak będziemy musieli.
Opcja całkowitego ubezpieczenia- w tym przypadku nie zostawiamy kaucji, wypożyczamy samochód i nic nas więcej nie interesuje. Przy zwrocie, nikt na samochód nawet nie spojrzy :). Bardzo wygodna opcja i wcale nie taka droga jakby się wydawało. Co ważne- nawet jeśli wykupimy ubezpieczenie całkowite to ma ono pewne wyłączenia takie jak zgubienie kluczyków, zmiana opony lub zatankowanie ropy do samochodu na benzynę. Wiem wiem, rzadko się zdarza, ale słyszałem o takich przypadkach 🙂
- Ubezpieczenie zakupione przy rezerwacji przez wielofunkcyjną wyszukiwarkę internetową– chodzi o ubezpieczenie, które kupujemy na stronie innej niż strona wypożyczalni. Nawet jeśli weźmiemy takie ubezpieczenie (raz miałem tę wątpliwą przyjemność), to na miejscu okazuje się, że w oczach wypożyczalni nic to nie znaczy i dla nich mam po prostu rezerwację bez całkowitego ubezpieczenia… Zostałem postawiony przed wyborem- albo kaucja 2000EUR albo dokupienie całkowitego ubezpieczenia… Dlaczego tak się dzieje? Otóż ubezpieczenie gwarantowane przez wielofunkcyjne wyszukiwarki jest ich własnym ubezpieczeniem. Jeśli się coś stanie, to najpierw musimy ponieść WSZYSTKIE koszty w stosunku do danej wypożyczalni, a dopiero później dochodzić zwrotu od serwisu rezerwacyjnego. Pytanie czy mamy na to czas, nerwy i czy warto się na takie stresy narażać.
Pozostałe elementy umowy wypożyczenia
- Nieograniczony przebieg– z reguły nie ma ograniczeń dotyczących tego ile kilometrów możemy przejechać, ale warto to sprawdzić, żeby mieć pewność.
- Bezpłatne odwołanie rezerwacji– trochę droższa opcja, ale bardzo przydatna w przypadku zmiany planów. W przypadku wyboru tej opcji płacimy za wypożyczenie dopiero na miejscu.
- Gwarancja modelu– niektóre wypożyczalnie gwarantują wybrany model samochodu. Jeśli chcemy pojeździć konkretnym autem to będziemy mieli taką możliwość.
- Dodatkowy lub młody kierowca (do 24 roku życia)– z reguły obowiązuje dodatkowa opłata.
- Niestandardowa godzina odbioru– z reguły za odbiór samochodu w godzinach nocnych pobierana jest dodatkowa opłata
Dodatkowe koszty związane z samochodem
Podatek wyjazdowy– w niektórych miejscach jak na przykład lotnisko w Lizbonie, będziecie musieli zapłacić tak zwany podatek wyjazdowy. Z reguły jest on nieuwzględniony w cenie wypożyczenia. Jest to kwota kilkunastu Euro, warto więc wiedzieć, gdzie taki podatek obowiązuje.
- Autostrady– warto sprawdzić przed wyjazdem jaki jest system dróg i autostrad w kraju, do którego jedziemy, żeby nie być zaskoczonym opłatami, które obowiązują na miejscu.
- Mandaty i parkowanie– trzeba uważać zwłaszcza w miejscowościach mocno turystycznych gdzie się parkuje i czy dany parking nie jest parkingiem prywatnym. Zwracajcie uwagę zarówno na znaki pionowe, jak i poziome. My raz zapłaciliśmy mandat 30EUR za parkowanie w Sienie, gdyż okazało się że 100 metrów dalej był znak mówiący o parkingu prywatnym. Małym pocieszeniem był fakt, iż mandat dostały prawie wszystkie samochody stojące na tym parkingu. Jak się później okazało w rozmowie z mieszkańcem Sieny, jest to standardowy sposób na wspieranie budżetu miasta 🙂
Cena wypożyczenia
- Hiszpania– Ford Focus na 6 dni kosztował 121EUR z pełnym ubezpieczeniem
- Portugalia– Opel Corsa na 5 dni z pełnym ubezpieczeniem: 149EUR + 15EUR za podatek wyjazdowy z lotniska
- Włochy- Volkswagen Polo na 4 dni z pełnym ubezpieczeniem kosztował 159EUR
Ogólnie rzecz biorąc, to wypożyczenie samochodu daje nam duże możliwości zobaczenia miejsc, których nie odwiedzilibyśmy na zorganizowanej wycieczce. Osobiście bardzo polecamy ten sposób podróżowania. Warto jednak się do niego dobrze przygotować, aby wypożyczenie nie popsuło nam całego wyjazdu, lecz było pozytywnym urozmaiceniem.